Koris KAMĒR... Jānis Liepiņš. Rekviēms Lielajā piektdienā

Pk. 14. Aprīlis 2017 18:00

Mazā zāle

Piedalās: koris “Kamēr..” un diriģents Jānis Liepiņš, Annija Putniņa – soprāns,  Ieva Šablovska – arfa, Ruta Birzule – ērģeles, Inga Sunepa – čells, Guna Paula – flauta, Jana Zeļenska - oboja, Edgars Vaivods – sitaminstrumenti.

Programmā:  Džons Raters (John Rutter) - Rekviēms korim, instrumentu ansamblim un soprānam.

Koncerta pirmajā daļā-sakrālās kormūzikas izlase, kurā lielākais vārds ir igaunis Arvo Perts. Gandrīz visi viņa kora darbi ar atsevišķiem izņēmumiem ir ar sakrāliem tekstiem. Perts izveidojis savu skanisko paradigumu tintinnabuli, kas balstās uz zvaniņu sasaukšanos dažādās kombinācijās. Tās karkass veidots pēc noteiktiem likumiem, kur līnijas ir tik uzskatāmi skaidras, ka pat neliela novirzīšanās ar neparedzētu disonantu saskaņu vai pauzi var izjaukt kopējās kompozīcijas harmoniju. Tintinnabuli tehnika ir arī kā komponista oriģināla pieeja tonalitātei, izskaidrojot to, kāpēc Perta mūzika skan gan laikmetīgi, gan senlaicīgi reizē. Toties latviešu vecmeistars Georgs Pelēcis savā mūzikā izmanto minimālisma rakstības stilu, pārdomas par pozitīvo un ilgas pēc ideāla. Poļu dzīvais klasiķis Kšištofs Pendereckis, kurš radošā ceļa sākumā bija novators modernists, mūža nogalē daudz komponējis sakrālu kormūziku, tai skaitā Ķerubu dziesmu. Ķerubi ir retie, mirdzošie eņģeļi, kuru galvenais uzdevums ir lūgšanas un svētības, turklāt viņi ir apveltīti ar pārlaicīgu gudrību.

Stilizācijas meistara Pētera Plakida In Memoriam ar Broņislavas Mārtuževas tekstu ir latviešu kormūzikas pērle, kuru 1996. gadā pirmatskaņoja tieši koris Kamēr…. Lorenco Donati ir itāļu kordiriģents, komponists, bieži sastopams starptautisko koru konkursu žūrijās un likumsakarīgi, ka savā daiļradē pievērsies tieši vokālajai mūzikai.

Džons Raters ir pasaulē bieži atskaņots kormūzikas komponists, kas komponē gan kora,  un orķestra un instrumentālo mūziku. Bez tam viņš ir arī vairāku kora antoloģiju līdzautors. 1981. gadā Raters dibināja profesionālu kamerkori The Cambrige Singers, ar kuru kopā veikti daudzi ieraksti. Kā viesdiriģents uzstājies daudzos festivālos, koncertos Eiropā un Ziemeļamerikā.

Rekviēms veltīts komponista tēva piemiņai. Rakstot šo darbu, Raters iedvesmojies no Gabriela Forē Rekviēma. Džons Raters atzīst, ka tieši Forē darbs lika izkristalizēties paša domām par to, kādu rekviēmu viņš grib radīt – drīzāk intīmu nekā grandiozu, vairāk kontemplatīvu un lirisku nekā dramatisku. Šajā darbā Raters izmanto tradicionālos latīņu rekviēma tekstus, papildinot tos ar 23. un 130. psalmu tekstiem angļu valodā, kas atbilst anglikāņu apbedīšanas ritam 1662. gadā izdotajai Lūgšanu grāmatai.

Jauniešu kori Kamēr… 1990. gadā izveidoja diriģents Māris Sirmais, tā galvenais diriģents un mākslinieciskais vadītājs kopš 2013. gada ir Jānis Liepiņš. Kopš tā dibināšanas iegūti daudzi desmiti dažādu diplomu, kausu un trofeju dažādos koru konkursos visā pasaulē. To skaitā ir uzvara Marktoberdorfas konkursā Vācijā (1999), divi Eiropas kordziedāšanas Grand Prix Gorīcijā (2004) un Areco (2013), kā arī trīs čempionu tituli un zelta medaļas Pasaules koru olimpiādē Ksjamenā, Ķīnā (2006), u.c. Koris divreiz ieguvis Latvijas Lielo mūzikas balvu un ir četrkārtējs Dziesmu svētku koru karu uzvarētājs.

Pēdējos gados Kamēr... pievērsies īpaši sev pasūtītu programmu atskaņošanai. Viens no lielākajiem projektiem līdz šim ir Pasaules Saules dziesmas (2008). Pavisam dabiski Saules aizsākto ritējumu turpinājuši projekti Mīlas madrigāli (2010), Mēness dziesmas (2012) un Amber Songs (2014), kurās ievērojami latviešu un ārvalstu komponisti rakstījuši miniatūras korim attiecīgi par mīlestību, mēnesi vai apdarinājuši dzintarus - latviešu tautasdziesmas.

Divdesmit piecu gadu laikā koris savu īpašo skanējumu ieguvis, meklējot un izkopjot sev raksturīgo muzicēšanas veidu un izteiksmes līdzekļus, kur vienlīdz svarīga ir kā amatieriem raksturīgā emocionālā pašatdeve, tā arī visstingrākie kritēriji izpildījuma vokālajai kvalitātei. To raksturo arī kora nosaukumā iekodētā daudzpunkte - kamēr esam jauni, tikmēr viss ir iespējams un sasniedzams.

Jānis Liepiņš mācījies Rīgas Doma kora skolas diriģēšanas nodaļā, ieguvis bakalaura grādus kora un simfoniskā orķestra diriģēšanā Jāzepa Vītola Latvijas Mūzikas akadēmijā. Nozīmīgas iemaņas ieguvis meistarklasēs pie profesora Kolina Metersa un studijās Berlīnē pie Luca Kēlera. Regulāri diriģē izrādes Latvijas Nacionālajā operā. Kopš 2012. gada ir jauniešu kora Kamēr… mākslinieciskais vadītājs un galvenais diriģents. Diriģējis visus Latvijas profesionālos orķestrus. Saņēmis Lielo mūzikas balvu kategorijā Gada jaunais mākslinieks un laikraksta Diena Gada balvu kultūrā 2013.

Annija Putniņa ir plaša profila dziedātāja, studējusi JVLMA, Karaliskajā Mūzikas akadēmijā Londonā, bijusi vokālās grupas Framest dalībniece. Dziedājusi lomas mūziklos Vestsaidas stāsts, Les Miserables, piedalījusies TV šovos, Eirovīzijā, uzstājusies kopā ar daudziem latviešu estrādes māksliniekiem. Pateicoties Annijai, Rīgas Doma kora skolā izveidota izglītības programma Mūziklu dziedātājs.