Aleksandrs Antoņenko. Solokoncerts

Tr. 19. Jūlijs 2017 20:00

Mazā zāle

Piedalās:

Aleksandrs Antoņenko, tenors

Daniels Pavļuts, klavieres

Programmā: Riharda Štrausa kompozīcijas

Riharda Štrausa vairāk nekā 70 ilgā radošā darbība aptver vienu no sarežģītākajiem un piesātinātākajiem vēstures periodiem, savienojot tiltu starp 19. un 20. gadsimtu. Atombumbu un televīzijas laikmetā, kad tika lauzti šķēpi par jauniem mūzikas estētikas principiem, Rihards Štrauss nepieslējās nevienai skolai, saglabājot savu mugurkaulu un valodu, pagaršojot arī spriegu ekspresionismu un daiļrades beigās atgriežoties apskaidrotā neoromantismā. Viņš bija ģeniāls instrumentētājs, orķestra pazinējs, kurš arī cilvēka balsij veltījis brīnumskaistas lappuses, vokālās mākslas šedevrus. Štrauss visu mūžu nodzīvojis ar vienu sievu – dziedātāju Paulīni Ānu, kura pirmatskaņojusi lielu daļu dziesmu. Krāšņie klavieru pavadījumi, augstvērtīgie teksti par mīlestību, bezgalīgais mūzikas plūdums – ne velti komponista biogrāfs Ernsts Krauze Štrausa dziesmu mantojumam veltījis šādus sajūsmas vārdus: “Kas par melodiju bagātību tik smalkās poēzijas pasaulē! Kas par formas izjūtu, kas par izdomas dzīvīgumu un pāri plūstošu jūtīgumu!’’

Aleksandrs Antoņenko ir viens no vispazītamākajiem latviešu tenoriem, kurš pēdējos desmit gados iepazinis pasaules ievērojamāko operteātru un koncertu skatuves, izdziedot un izdzīvojot vadošās tenora lomas, kopskaitā jau tuvu pie trīsdesmit. 

Antoņenko absolvējis Jāzepa Vītola Latvijas Mūzikas akadēmijas vokālās nodaļas Arvīda Lustes klasi. Jau kopš 2004. gada kļuvis par starptautiski atzītāko Latvijas tenoru, kurš ar panākumiem debitējis Diseldorfas, Berlīnes un Grācas operās, Drēzdenes Semperoper, Oslo un Stokholmas Karaliskajā operā, Ženēvas, Parīzes, Romas un Minhenes opernamos, Vīnes valsts operā, Londonas Covent Garden un arī Ņujorkas Metropolitan teātrī.

Par spilgtu vokālo sniegumu operu izrādēs un Džuzepes Verdi Rekviēmā Aleksandrs Antoņenko saņēmis Lielo mūzikas balvu (2003). Apbalvojumu vidū ir arī ievērojamā zviedru dziedoņa Jusi Bjerlinga vārdā nosauktā balva un Lielā kultūras balva 2014 (Grand Prix de la Culture 2014), kuras pretendentus izraugās Vīnes Valsts operas, Vīnes Tautas operas, Stambulas Valsts operas, Erfurtes teātra, Nicas operas un Palmbīčas operas pārstāvju žūrija. 

Daniels Pavļuts ir politiķis, bijušais Latvijas ekonomikas ministrs. Sākotnēji D. Pavļuts ir studējis mūziku, 1999. gadā ieguvis bakalaura grādu klavierspēles specialitātē Latvijas Mūzikas akadēmijā. Pēc tam studējis Lielbritānijā: Londonas pilsētas universitātē (City University London) kultūras menedžmentu, kā arī 2007. gadā ieguvis maģistra grādu sabiedrības vadībā (ar specializāciju līderībā) Hārvarda universitātē.