Ziemassvētku festivāls. Latvijas Radio koris. Pareizticīgo lūgšanas un dziedājumi.

Sv. 07. Janvāris 2018 17:00

Mazā zāle

Piedalās Latvijas Radio koris, diriģents Sigvards Kļava

Programmā Georgija Sviridova skaņdarbi. 

Koncerts 1 daļā, ilgums 70 minūtes.

Latvijas Radio koris ir unikāla muzikāla vienība kormūzikas pasaulē, kuru atpazīst kā kamerkori ar spēju izcili atskaņot visplašāko repertuāru, sākot no senās mūzikas līdz mūsdienu komponistu vissarežģītākajām partitūrām. Latvijas Radio koris ir kā radošā laboratorija, regulāri mudinot komponistus rakstīt opusus, kas pārsniedz klasiskā vokāla arsenālu, sākot no tautiskās manieres līdz virstoņu un ceturtdaļtoņu dziedāšanai.

No 1992. gada Latvijas Radio korī strādā divi diriģenti – tā mākslinieciskais vadītājs, galvenais diriģents Sigvards Kļava un diriģents Kaspars Putniņš. Apmēram pēdējo 20 gadu laikā Latvijas Radio koris kļuvis par kolektīvu, kas radījis jaunu izpratni par kori, kurā katram dalībniekiem ir savs uzdevums un personīgais pienesums. Tā rezultātā Radio kora mākslinieku tembrālās buķetes sakausējums tiek uzlūkots par kora ansambļa skanējuma etalonu. Dziedātāju spēja orientēties dažādu laikmetu, žanru un stila mūzikā padarījusi Latvijas Radio kori par universāli elastīgu kolektīvu, kas var uzstāties gan vokāli instrumentālu darbu atskaņojumos un operu izrādēs, gan multimediālos un performanču projektos, gan intīmās a cappella muzikālās sarunās, gan teatrālos uzvedumos, kur kora dziedātāji atklājas kā daudzpusīgi solisti, līdztekus dziedāšanai spēlējot arī instrumentus.

No 1994. gada pēc diriģenta Kaspara Putniņa iniciatīvas Latvijas Radio kora ietvaros darbojas arī kora grupa, kuras centrā ir dziedāšana ansamblī, cilvēka balss iespēju pētīšana un jaunu izteiksmes formu meklēšana, grupas sastāvam variējoties no 8 līdz 16 dziedātājiem. Līdztekus regulārām koncertprogrammām ar 20., 21. gadsimta laikmetīgās mūzikas autoru skaņdarbiem un eksperimentālu mūsdienu partitūru pirmatskaņojumiem, kora grupa piedalās arī skatuves uzvedumos. Latvijas Radio kora grupas veiksmes stāsts ir kopdarbs ar dāņu instalāciju un performanču teātri Hotel Pro forma un režisori Kirstenu Dēlhomu, kas 10 gadu laikā vainagojies trīs multimediālās kora operās. Pēc pirmā kopdarba “Operācija: Orfejs’’ (2007) panākumiem tika veidotas izrādes War Sum Up (“Kara daba’’, 2011) un NeoArctic (2016). 

Koris aicināts uzstāties tādos prestižos pasaules mūzikas festivālos kā Zalcburgas un Lucernas festivāls, BBC Proms, Monpeljē festivāls, Baltic Sea Festival, festivāls Printemps des arts Montekarlo, Klangspuren, White Light festival ASV, KLANGVOKAL festivāls Dortmundē, Musikfest Erzgebirge, Soundstreams Kanādā un tādās koncertzālēs, kuru skaitā ir Amsterdamas Concertgebouw, Elbas filharmonija, Volta Disneja zāle, Berlīnes Konzerthaus, Parīzes Elizejas lauku teātris, Linkolna centrs Ņujorkā, Drēzdenes Frauenkirche baznīca u. c.

Korim bijusi veiksmīga sadarbība ar tādiem izciliem maestro kā Heincs Holligers, Rikardo Muti, Rikardo Šajī, Gustavo Dudamels, Larss Ulriks Mortensens, Esa Peka Salonens, Pīters Filipss u. c. Radio aicinājuši sadarboties tādi kolektīvi kā Lucernas festivāla orķestris, Ensemble intercontemporain, Losandželosas filharmoniķi, Camerata Salzburg, Concerto Copenhagen u. c. 

Kolektīva CD izdoti sadarbībā ar tādiem skaņu ierakstu namiem kā Ondine, Deutche Grammohon, ECM, BIS, Hyperion RecordsNaïve. 2015. gadā aizsākta latviešu kormūzikas albumu sērija ierakstu kompānijā “Skani!’’. Latvijas Radio koris arī piedalījies GRAMMY apbalvotajā Arvo Perta mūzikas albumā Adam’s Lament (ECM), kas ieskaņots diriģenta Tenu Kaljustes vadībā. Pasaulē lielu atzinību guvis Latvijas Radio kora veiktais Sergeja Rahmaņinova “Vesperu’’ ieskaņojums, kas iekļuvis prestižā mūzikas žurnāla Gramophone un ASV raidstacijas NPR topos. 2017. gada vasarā Latvijas Radio koris ar lieliem panākumiem debitēja slavenajā BBC Proms festivālā, atskaņojot tieši Rahmaņinova “Vesperes’’. 

Latvijas Radio koris ir partneris Eiropas profesionālo koru asociācijā Tenso, kā arī viens no četriem šīs asociācijas dibinātājiem. Par radošo darbību koris vairākas reizes saņēmis profesionālo sasniegumu augstāko novērtējumu Latvijas mūzikā – Lielo mūzikas balvu, kā arī Ministru kabineta balvu un citus apbalvojumus.

Sigvards Kļava ir Latvijas Radio kora mākslinieciskais vadītājs kopš 1992. gada. Sigvarda Kļavas mērķtiecīga darba rezultātā Latvijas Radio koris izveidojies par starptautiski pazīstamu vokāli spilgtu vienību, kuru vēlas dzirdēt prestižākie festivāli un aicina sadarboties izcilākie pasaules mūziķi. Sigvarda Kļavas veidotie projekti ar Radio kori allaž ir rūpīgi izauklēti vēstījumi, muzikālas ekspedīcijas, pētot dziedāšanas un balss fenomenu, meklējot tiltus starp arhaisko un mūsdienīgo, apcerot pārlaicīgo caur tematisku koncertprogrammu atklāsmju ceļu. Pēc Sigvarda Kļavas ierosinājuma Radio koris veidojis kopīgus projektus gan ar tradicionālās un neakadēmiskās mūzikas spilgtiem pārstāvjiem, gan garīdzniekiem un mūsdienu skaņražiem, sintezējot laikmetīgās mākslas eksperimentus ar kultūras mantojumu un paplašinot redzējumu uz cilvēka balss iespējām. Vairākkārtējs Lielās mūzikas balvas laureāts, Latvijas Republikas Ministru kabineta balvas ieguvējs un Triju zvaigžņu ordeņa kavalieris. Dziesmu svētku virsdiriģents un kordiriģēšanas profesors Jāzepa Vītola Latvijas Mūzikas akadēmijā. Diriģējis koncertus Londonas Karaliskajā Alberta zālē, Elbas filharmonijā, Amsterdamas Concertgebouw un Berlīnes filharmonijā, Parīzes Elizejas lauku teātrī, Cité de la musique, u. c. Piedalās starptautisku žūriju darbā un izglītības projektos, kā Meesters&Gezellen, Tenso network, u. c. Kā viesdiriģents uzstājies ar Nīderlandes radio un operas kori, Cappella Amsterdam, RIAS kamerkori, MDR Leipcigas kori un daudziem citiem.