Balets "Spartaks". Moscow State Ballet

Se. 14. Jūlijs 2018 20:00

Lielā zāle

“Spartaks”. Pirmizrāde

Balets divos cēlienos

Grandioza Maskavas klasiskā baleta teātra “Moscow State Ballet” pirmizrāde. Latvijas skatītāji vieni no pirmajiem varēs novērtēt Arama Hačaturjana leģendārā baleta jauno iestudējumu. 14.jūlijā, tikai mēnesi pēc pirmizrādēm Maskavā un Sanktpēterburgā, “Spartaks” viesosies uz Dzintaru koncertzāles skatuves.

“Moscow State Ballet” iemīļojuši baleta mākslas cienītāji gan Krievijā, gan tālu aiz tās robežām. Baleta trupas sastāvā ir spoži labāko Krievijas horeogrāfijas skolu absolventi. Teātris sadarbojas ar vadošajiem māksliniekiem no dažādiem Krievijas teātriem – to skaitā ir Valsts Akadēmiskais Lielais teātris, Marijas teātris, Staņislavska un Ņemiroviča – Dančenko muzikālais teātris.
“Spartaks” ir Arama Hačaturjana balets 9 ainās. Tā oriģinālscenāriju rakstījis dramaturgs Nikolajs Volkovs, bet scenārija literārajam pamatam kalpojuši dažādi vēsturiski materiāli un mākslas darbi.

Romas konsuls Krass triumfāli atgriežas Romā. Verdzībai nolemto gūstekņu vidū ir trāķietis Spartaks un viņa mīļotā Frīgija. Būdams lepns un vīrišķīgs, viņš saceļas pret romiešu necilvēcību, taču spēki nav vienlīdzīgi. Spartaks atvadās no Frīgijas, kas kļūst par Krasa verdzeni. Krasa pilī norisinās orģija. Kurtizāni Egīnu satrauc konsula interese par jauno sievieti, un viņa iesaista Krasu trakā dejā. Orģijas kulminācijas brīdī Krass pavēl atvest gladiatorus. Viņiem jācīnās uz dzīvību un nāvi ķiverēs ar aizklātu sejsegu, neredzot pretinieku. Uzvarējis, Spartaks izmisis pamana, ka nogalinājis savu draugu. Traģēdija izraisa viņā niknumu, un Spartaks nolemj cīnīties par brīvību. Viņš aicina sagūstītos gladiatorus sacelties. Viņi zvēr Spartakam uzticību un viņa vadībā bēg no Romas. Gladiatoriem pievienojas gani, un sacēlusies tauta pasludina Spartaku par savu varoni. Frīgijas meklējumi aizved Spartaku uz Krasa villu, tomēr mīļoto satikšanās prieks nav ilgs – villai tuvojas patriciešu procesija ar Egīnu priekšgalā. Viņa jau sen alkst pavedināt un iekarot Krasu. Krass savā villā svin uzvaru, taču pili ielenc sacelšanās dalībnieki, tādēļ Krass un Egīna spiesti bēgt. Gladiatori konsulu saņem gūstā, taču Spartaks nevēlas izrēķināties – godīgā cīņā viņš uzvar Krasu un ar kaunu viņu padzen.
Līksmojošie ļaudis slavina Spartaka uzvaru. Krass pulcē leģionārus, bet Egīna perina asinskāru plānu – izraisīt nesaskaņas sacelšanās dalībnieku vidū. Spartaks ir laimīgs ar Frīgiju, taču viņu sasniedz vēsts par jaunu Krasa uzbrukumu. Spartaks aicina cīnīties, bet daudzi viņa karavadoņi pamet savu priekšstāvi. Spartaks nojauš traģisku galu, taču brīvības dēļ ir gatavs atdot savu dzīvību. Egīna kopā ar kurtizānēm savaldzina gladiatorus un iemāna viņus lamatās. Krass alkst atriebības, viņam nepietiek ar uzvaru – viņam vajadzīga sava pazemotāja Spartaka nāve. Leģionāri ielenc Spartaka karaspēku. Nevienlīdzīgā cīņā mirst viņa draugi un viņš pats. Frīgija atrod Spartaka ķermeni. Viņa apraud to, ticot, ka Spartaka varoņdarbs ir nemirstīgs.

Lomās:
Spartaks: Sergejs Skvorcovs (teātra vadošais solists, starptautisku konkursu laureāts)
Krass: Aleksejs Konkins (teātra vadošais solists, starptautisku konkursu laureāts)
Frīgija: Ludmila Titova (Starptautisku un Krievijas konkursu laureāte)
Egīna: Marina Romanova

Teātra mākslinieciskā vadītāja: Ludmila Titova
Dramaturgs: Nikolajs Volkovs
Mūzika: Arams Hačaturjans
Iestudējums: Krievijas Nopelniem bagātā māksliniece Irina Lazareva
Horeogrāfija: Tautas mākslinieks Mihails Lavrovskis
Kostīmu mākslinieks: Komi Republikas Nopelniem bagātais darbinieks Jurijs Samodurovs