Izcilais latviešu pianists Reinis Zariņš atskaņos skaistākās Bēthovena klaviersonātes

2018-10-05

Gatavojoties leģendārā skaņraža Ludviga van Bēthovena 250. dzimšanas dienas atcerei 2020. gadā, klausītājiem tiek sniegta iespēja iepazīt komponista klaviersonātes. 13. oktobrī plkst. 19.00 Dzintaru koncertzālē uz muzikālu sarunu ar Bēthovena mūziku aicinās Londonā mītošais starptautiski atzītais latviešu pianists Reinis Zariņš.

Klaviersonāte ir žanrs, ko visbiežāk dēvē par dižā simfoniķa Ludviga van Bēthovena radošo darbistabu. Sonātes Bēthovens rakstījis visa mūža garumā: pirmās četras tapušas vēl 18. gadsimta izskaņā, savukārt pēdējās – piecus gadus pirms nāves, spilgti atsedzot komponista stila metamorfozes un laikmeta zīmes.

Izcilais latviešu pianists Reinis Zariņš koncertam Dzintaru koncertzālē sagatavojis programmu, kurā baudīsim Bēthovena jaunības gados komponēto, Jozefam Haidnam veltīto “Otro sonāti” un nelielo “Desmito sonāti”, kā arī vienu no iemīļotākajām un tehniski sarežģītākajām dramatiskā perioda sonātēm – “Divdesmit pirmo”, ko dēvē arī par “Auroru”.

Londonā dzīvojošs latviešu koncertpianists Reinis Zariņš ir viens no Latvijas ievērojamākajiem talantiem. Viņš ir dziļi pārdomātu interpretāciju meistars, spožs solists un prasmīgs kamermūziķis, konceptuālu starpmākslu projektu autors un šogad arī Latvijas Radio 3 “Klasika” rezidējošais mākslinieks.

Uzsācis klavierspēles apguvi no septiņu gadu vecuma, Reinis Zariņš debitēja kā solists ar orķestri jau desmit gadu vecumā, un vēlāk guva godalgas vienpadsmit starptautiskos pianistu konkursos. Pēc mācībām J. Mediņa un E. Dārziņa mūzikas skolās studiju gaitas aizveda R. Zariņu uz Jēla Universitātes Mūzikas skolu (ASV) un Londonas Karalisko Mūzikas akadēmiju. Nozīmīgākie skolotāji un padomdevēji pianista mūzikas ceļā ir bijuši Boriss Bermans (Boris Berman), Kristofers Eltons (Christopher Elton), Rafi Haradžanjans un Renē Salaks.

Reinis Zariņš ir horeogrāfiskā uzveduma “Gadalaiki” līdzautors, viens no “Trio Palladio” dalībniekiem un trīskārtējs Latvijas Lielās mūzikas balvas laureāts (2011, 2013, 2015). Viņš ir piedalījies daudzos prestižos festivālos: Lucernas festivālā, “Kremerata Baltica” festivālā, Bātas, Norfolkas un Jaunskotijas starptautiskajos mūzikas festivālos, “MasterWorks” un “Holland Music Sessions” festivālā. R. Zariņš ir muzicējis pasaules labākajās koncertzālēs – Amsterdamas “Concertgebouw”, Ņujorkas Kārnegija centra Veila zālē, Londonas Vigmorzālē, Sanktpēterburgas Glazunova zālē, Maskavas Čaikovska zālē. Teicamā saskaņā spēlējis ar diriģentiem Andri Pogu, Atvaru Lakstīgalu, Aināru Rubiķi, Pjēru Bulēzu (Pierre Boulez), Pēteru Etvešu (Péter Eötvös), Pavlo Erasu-Kasado (Pablo Heras-Casado), Juhu Kangasu (Juha Kangas), Djego Masonu (Diego Mason), kā arī muzicējis ar “Maskavas Virtuoziem”, Maskavas Valsts kamerorķestri, “Kremerata Baltica”, Ostrobotnijas kamerorķestri un labākajiem Latvijas orķestriem.

No pēdējā laika ievērojamākajiem ierakstiem jāmin kritiķu augsti novērtētais studijas albums “Circus & Magic” un “Jāzeps Vītols – Works for solo piano” (“Champs Hill Records”), kā arī Londonas Vigmorzālē tapušais koncertieraksts (“Lemniscat Productions”) ar L. van Bēthovena “Hammerklavier” un F. Šūberta opusiem.

Atpakaļ