Operdziedātājs Aleksandrs Antoņenko saņem Jūrmalas pilsētas Goda zīmi un titulu “Goda jūrmalnieks”

2018-11-28

16. novembrī Dzintaru koncertzālē notika Latvijas Republikas proklamēšanas 100. gadskārtai veltīts svinīgs sarīkojums, kurā tika pasniegti Jūrmalas pilsētas augstākie apbalvojumi. Goda zīme un tituls “Goda jūrmalnieks”, kā arī 5000 eiro naudas balva šogad piešķirta pasaulslavenajam Latvijas operdziedātājam, Jūrmalas Festivāla goda māksliniekam Aleksandram Antoņenko.

Aleksandrs Antoņenko ir viens no šobrīd pasaulē visaugstāk novērtētajiem tenoriem, kurš regulāri uzstājas uz prestižāko pasaules opernamu un koncertzāļu skatuvēm. Dzirdēt mākslinieka uzstāšanos Latvijā vienmēr ir īpašs notikums. Kopš 2015. gada Aleksandrs Antoņenko ir Jūrmalā notiekošā Belvederes vokālistu konkursa Baltijas reģionālās atlases kārtas žūrijas goda priekšsēdētājs un vērienīgākā vasaras muzikālā notikuma – “Jūrmalas festivāla” – goda mākslinieks. Viņa dalība sniedz nozīmīgu ieguldījumu Latvijas, Jūrmalas un Dzintaru koncertzāles atpazīstamības veicināšanā Latvijā un pasaulē.

Kopš 2004. gada Aleksandra Antoņenko ir starptautiski atzītākais Latvijas tenors, izdziedot un izdzīvojot gandrīz trīsdesmit vadošās tenora lomas uz pasaules ievērojamāko operteātru un koncertu skatuvēm. Ar panākumiem debitējis Diseldorfas, Berlīnes un Grācas operā, Drēzdenes “Semperoper”, Oslo un Stokholmas Karaliskajā operā, Ženēvas, Parīzes, Romas un Minhenes opernamos, Vīnes Valsts operā, Londonas Karaliskajā Koventgārdena operā, Milānas “La Scala” un Ņujorkas Metropoles operā. Par spilgtu vokālo sniegumu operu izrādēs un Džuzepes Verdi “Rekviēmā” Aleksandrs Antoņenko saņēmis Lielo mūzikas balvu (2003). Apbalvojumu vidū ir arī ievērojamā zviedru dziedoņa Jusi Bjerlinga (Jussi Björling) vārdā nosauktā balva un Lielā kultūras balva 2014. gadā (Grand Prix de la Culture 2014), kuras pretendentus izraugās Vīnes Valsts operas, Vīnes Tautas operas, Stambulas Valsts operas, Erfurtes teātra, Nicas operas un Palmbīčas operas pārstāvju žūrija.

Jūrmalas augstāko apbalvojumu var saņemt vienu reizi mūžā un viena gada laikā apbalvojumu var piešķirt ne vairāk kā diviem cilvēkiem. Apbalvojumus piešķir Jūrmalas pašvaldība, vērtējot pretendentu pilsonisko un sabiedrisko aktivitāti, profesionālos sasniegumus un ieguldījumu gan noteiktā nozarē, gan Jūrmalas attīstībā kopumā, kā arī citus kritērijus.

Jūrmalas pilsēta izveidoja augstāko apbalvojumu – Goda zīmi un titulu “Goda jūrmalnieks” – 2015. gadā, un to ir saņēmis izcilākais latviešu populārās mūzikas autors, komponists un pianists maestro Raimonds Pauls, skatuves dīva Laima Vaikule, SIA “Jūrmalas slimnīca” valdes priekšsēdētājs, Ķirurģijas nodaļas vadītājs Egons Liepiņš, uzņēmējs Lauris Aleksejevs un pludmales volejbola treneris Genādijs Samoilovs. 

Atpakaļ