Šonedēļ Dzintaru koncertzālē ar Gidona Krēmera un citu zvaigžņu piedalīšanos norisināsies XIII Kremereta Baltica Festivāls

2016-09-06

Šonedēļ, no 8. līdz 11. septembrim atjaunotajā vēsturiskajā Dzintaru koncertzālē ar četriem muzikāli daudzpusīgiem koncertiem izskanēs XIII Kremerata Baltica festivāls. Līdzās festivāla idejas autoram, vijolniekam Gidonam Krēmeram un orķestrim Kremerata Baltica tajā uzmirdzēs korejiešu izcelsmes vācu vijolniece Klāra-Jumi Kanga, talantīgais pianists Georgijs Osokins un viens no virtuozākajiem savas paaudzes klarnetistiem, slovēņu mūziķis, Mate Bekavačs.

Festivāla atklāšanas koncertā 8. septembrī, līdzās festivāla saimniekam, vijolniekam Gidonam Krēmeram koncertā baudīsim korejiešu izcelsmes vācu vijolnieces Klāras Jumi Kangas izcilo sniegumu. Viņa plūkusi laurus Dienvidkorejas, Japānas, Indianapolisas un Jozefa Joahima vijolnieku konkursos, izglītību gūstot Manheimā, Berlīnē, Minhenē un Ņujorkas Džuljarda skolā.

Festivāla atklāšanas koncerta programma pamatā balstīta uz 20. gadsimta komponistu veikumu. Abu vijolnieku saspēlē izskanēs Sergeja Prokofjeva klasiskais duets, Luidži Nono filozofiskā apcere par laiku un kustības nepārtrauktību, un Varšavā dzimušā krievu komponista Mečislava Veinberga sonāte divām vijolēm. Klāra Jumi Kanga atskaņos Ežēna Izaī Trešo sonāti no cikla op. 27, kas veltīta rumāņu komponistam Džordžem Enesku. Savukārt Gidona Krēmera solovijole izdziedās gruzīnu vijolnieka un komponista Igora Lobodas komponēto Rekviēmu brīvībai, kas veltīts visiem demokrātijas un brīvības cīnītājiem Ukrainā un citviet pasaulē.

Koncertā “Gidons Krēmers, Georgijs Osokins, Kremerata Baltica” 9. septembrī dzirdēsim gan Pētera Vaska skaņdarbu Musica Serena, orķestra Kremerata Baltica izpildījumā, gan Antonīna Dvoržāka Noktirni jaunā un talantīgā pianista Georgijs Osokina interpretācijā, kā arī Karlheinca Štokhauzena ciklu Tierkreis Gidona Krēmera un Kremerata Baltica solistu izpildījumā.

10. septembra koncertā “Kamermūzikas pērles” izskanēs vairāki Latvijā reti dzirdēti opusi un daži pirmatskaņojumi. Orķestra Kremerata Baltica solistiem, Gidonam Krēmeram, Klārai Jumi Kangai, Georgijam Osokinam, Pēterim Trasunam un Ģiedrei Dirvanauskaitei koncertā pievienosies viens no spožākajiem un virtuozākajiem savas paaudzes klarnetistiem, slovēņu mūziķis Mate Bekavačs, kura meistarību būs iespēja novērtēt Džordžes Enesku “Dziedājumos rumāņu noskaņās”. Koncertā dzirdēsim arī jaunu Georga Pelēča opusu un Pētera Vaska skaņdarba “Klusuma auglis” pārlikumu stīgu kvartetam un klavierēm, Dmitrija Šostakoviča skaņdarbus stīgu oktetam un apdāvinātā somu pianista/ komponista Olli Mustonena Noneta versiju stīgu orķestrim, ko vadīs talantīgais lietuviešu diriģents Martīns Staķonis.

Saspēle un muzicēšanas prieks ir atslēgas vārdi XIII Kremerata Baltica festivāla noslēguma koncertam “Concerto grosso”, kas Dzintaru koncertzālē izskanēs 11. septembrī. Viens no zīmīgākajiem concerto grosso žanra pārstāvjiem 20. gadsimtā nenoliedzami bijis Alfrēds Šnitke, un viņa Pirmajā concerto grosso orķestra saspēles partneri būs solisti – Gidons Krēmers un Klāras Jumi Kanga. Līdzīgam sastāvam komponēts Georga Pelēča trauslais “Ceriņu dārzs”, savukārt Pētera Vaska “Vientuļais eņģelis” būs ieguvis citādus vaibstus un vijoles solo vietā līdz ar orķestri skanēs virtuozā Mates Bekavača klarnete. Gijas Kančeli šarmantā “Mazā Daneliada” vakaru bagātinās ar smalku ironiju, toties Bernarda Hermaņa mūzikas taktis atpazīs visi tie kinogardēži, kas iecienījuši Alfrēda Hičkoka rokrakstu.

XIII Kremerata Baltica festivāls atjaunotajā vēsturiskajā Dzintaru koncertzālē norisināsies no 8. līdz 11. septembrim. Biļetes uz to jau pieejamas visās Biļešu paradīzes tirdzniecības vietās un internetā www.bilesuparadize.lv

Atpakaļ