19. Starptautiskais baleta festivāls. Baleta zvaigznes Jūrmalā

Se. 04. Augusts 2018 20:00

Lielā zāle

19. starptautiskajā baleta festivālā “Baleta zvaigznes Jūrmalā”, kas risināsies 4. augustā Dzintaru koncertzālē, viesosies baleta izcilības no Vācijas, Šveices un Horvātijas baleta trupām, pārstāvot Koreju, Meksiku, Itāliju, Ukrainu un Austrāliju. Festivāla programmā, kā jau ierasts, būs arī Latvijas Nacionālā baleta jaunākie un spilgtākie darbi. Festivāla “Baleta zvaigznes Jūrmalā” piedāvātā baleta solistu daudzveidība un kvalitāte ir unikāla, tāpēc jau laicīgi atzīmējiet kalendārā 4. augustu, lai baudītu mūsdienu pasaules baleta mākslas spožās un uzlecošās zvaigznes. 

Festivāla viesu vidū būs Štutgartes Baleta teātra vadošā soliste Hjodžuna Kana (Hyo-Jung Kang) (Koreja), kas dejos pārī ar Pablo fon Šternenfelss (Pablo von Sternenfels ) (Meksika). Hjodžuna Kana apguvusi baletu Seulā un Kirova baleta akadēmijā Vašingtonā. Pablo fon Šternenfelss skolojies Čikāgas, Mehiko un Kubas baleta skolās. Meksikāņu dejotājs 2017. gadā Štutgartē veiksmīgi debitēja arī horeogrāfa ampluā.
Īpaši viesi Jūrmalā būs arī divi itāļu dejotāji no Ženēvas Lielā teātra – Simone Repele (Simone Repele) un Saša Riva (Sasha Riva). Abi vīri mācījušies Džona Noimaijera baletskolā Hamburgā, Saša Riva savu izglītību papildinājis arī intensīvajos vasaras kursos Nīderlandes Dejas teātrī. Ievērības vērts ir Ženēvas baleta trupas darbības modelis. Kompānijā nav tradicionālās hierarhijas – mājās lapā stāv rakstīts tikai “dāmas” un “kungi”. Trupa lepojas ar savu 2003.gadā radikāli izmainīto repertuāra politiku un tēlu, kā rezultātā kompānija ne tik daudz kultivē savu stabilo statusu, bet tiecas atrasties ārpus līdzsvara un dzīvot radošu jautājumu pasaulē. Trupas izvēles ir oriģinālas, ambiciozas un drosmīgas. Ženēvas balets dod priekšroku jauniem horeogrāfiem, ļaujot tiem strādāt bez jebkādiem ierobežojumiem. Tādā veidā kompānija cer radīt situāciju, kurā modernas idejas nepārrauj saikni ar pagātni, bet drīzāk ir pagātnes bagātību atbalss, un rada to dinamiku nākotnes virzienā. Ženēvas Lielais teātris ir bijis starta laukums tādām mūsdienu horeogrāfijas zvaigznēm kā Saburo Tešigavara, Bendžamins Milpjē, Sidi Larbi Čerkaui, Andonis Foniadakis, Emanuels Gats un citiem.

Skatītājus priecēs arī intriģējošs pāris no Horvātijas Nacionālā teātra baleta trupas Splitā. Ķīniešu izcelmes austrālietis Ārons Koks (Aaron Kok) dejos duetā ar ukrainieti Evu Karpilovsku (Eva Karpilovska). Ārons Koks pēc baleta studijām Sidnejā studējis arī Amsterdamas Mākslu universtitātē, savukārt Eva Karpilovska pēc baletskolas absolvēšanas un jau strādājot Horvātijas Nacionālā teātra baleta trupā, ieguvusi pedagoga un horeogrāfa kvalifikāciju Kijevā.

Festivāla organizatori cer, ka izdosies realizēt pārsteigumu un Jūrmalā skatītājus iepriecināt arī ar Portugāles baleta brīnumbērnu sniegumu.

Galā koncertu vadīs festivāla mākslinieciskais vadītājs Aivars Leimanis.

Uz tikšanos festivālā!