Māris Sirmais. Dzimuši Latvijā

Se. 24. Marts 2018 19:00

Mazā zāle

Piedalās: Valsts Akadēmiskais koris “Latvija”, diriģents Māris Sirmais, Kristīne Adamaite (ērģeles), Raimonds Pauls, (klavieres), Raimonds Tiguls (hangs, klavieres)

Koncerta programma:

I daļa

Juris VAIVODS (1966)
"Pavasara iezvanīšana",
"Muote dieleņu auklēja"

Raimonds TIGULS (1972)
"Moonlight Sound Design",
"Dod, Dieviņi",
"Zinu, zinu tēva sētu"

Raimonds PAULS (1936)
"Dārzs ziemā",
"Tālavas taurētājs",
"Vairs nesēro",
"Mēs tikāmies martā",
"Mežrozīte"

Ilgums: ~ 40 minūtes

II daļa

Pēteris VASKS (1946)
"Laudate Dominum"

Ēriks EŠENVALDS (1977)
"Ainava ar ganiem",
"Piliens okeānā"

Rihards DUBRA (1964)
"Tu skaistō Dīva dōrza Rūze"
"My souldoth magnify the Lord"

Ilgums: ~ 60 minūtes

Māra Sirmā vārds Latvijas kultūras telpā neprasa komentārus – viņu mīl Dziesmu svētku kopkoris, un ciena mūzikas profesionāļi. Viņš ir nerimstošs ideju ģenerators, aktīvs jaundarbu rosinātājs. Savam benefices koncertam Māris izvēlējies komponistus, kuri ir ne tikai spilgtas mūzikas personības, bet arīdzan īpaši cilvēki viņa radošajā dzīvē. Sākot ar Pētera Vaska mūzikas starptautiskajiem panākumiem koru konkursos, kopīgo laiku ar Juri Vaivodu studiju gados, kas vēlāk vainagojās brīnišķīgās tautas dziesmu apdarēs korim Kamēr…Raimonda Paula personības zīme, kas turpinās jau kopš zēnu korī pavadītā laika, īpašā muzikālā draudzība ar Raimondu Tigulu, tuvība ar Riharda Dubras daiļradi un nozīmīgais posms, kas pavadīts ar Ērika Ešenvalda kormūzikas pērlēm. Tāds ir autoru kaleidoskops, bez kura Māris Sirmais nevarētu iedomāties savas radošās gaitas.

Rihards Dubra ir viens no ražīgākajiem latviešu vidējās paaudzes komponistiem, kuram latviešu mūzikā ir īpaša vieta – viņa mūzikai piemīt unikāla senatnīguma un smalkas reliģiozitātes elpa, kas uzrunā tieši un nepastarpināti. Pamatā visi darbi, neatkarīgi no piederības vokālai vai instrumentālai mūzikai, ir ar garīgu saturu. Magnifikātu My souldoth magnify the Lord pirmatskaņoja VAK Latvija Māra Sirmā vadībā – opuss saņēma arī Lielās Mūzikas balvas nomināciju kategorijā Gada jaundarbs.

Juris Vaivods ir daudzpusīgs mūziķis no Latgales puses – komponists, kordiriģents, prot spēlēt arī akordeonu. Viņa stihija ir teātris, kopš 1997. gada Vaivods ir Dailes teātra Mūzikas daļas vadītājs. Rakstījis arī kormūziku, kur lielākā daļa darbu ir tautasdziesmu apdares.

Ērika Ešenvalda radītās mūzikas spārni pašlaik aplido visu pasauli, piedzīvojot atskaņojumus gandrīz katrā kontinentā. Mākslinieks astoņus gadus kuplināja Valsts Akadēmiskā kora Latvija tenoru rindas (2002–2011) – ar kori Latvija un diriģentu Māri Sirmo Ērikam Ešenvaldam ir jau ilga sadarbība, kas vainagojusies daudzos pirmatskaņojumos un ierakstos.

Raimonda Tigula mūzikā savdabīgi apvienojusies dvēseliski baltā latviskuma pasaules izjūta un meditatīvi laikmetīgs tvērums. Pastāvīgs Raimonda skatuves partneris ir hangs, kas mūzikas atskaņojumiem piešķir īpaši pārpasaulīgu noskaņu.

Pētera Vaska radītā mūzikas pasaule ir kā sludinājums, dievkalpojums, gaismas nesēja un mierinājums. Par komponista mūzikas atslēgas intonācijām kļuvušas zīmes no tautas folkloras, korālis, un dabas balsis, kuras sadzirdamas skaņdarbos dažādiem sastāviem.

Neizmērojams melodiķa talants, tikai viņam vien piemītošais klavieru piesitiens, paraupjš humors – tās ir tikai dažas īpašības, kas raksturo Raimondu Paulu. Ar viņu Māris Sirmais pirmo reizi mūzikā sadarbojās vēl būdams zēnu kora dziedātājs un tas turpinās līdz šodienai, 2016. gadā vainagojoties ar Raimonda Paula kora dziesmu CD ierakstu Rozes gars.