Kremerata Baltica. Festivāla atklāšanas koncerts

Ce. 13. Septembris 2018 19:30

Mazā zāle

No 13. līdz 16. septembrim Dzintaru koncertzālē ar četriem muzikāli daudzpusīgiem koncertiem norisināsies 15. Kremerata Baltica festivāls.

Festivāla atklāšanas koncertā, kam dots apakšnosaukums “Ungāru vējš”, tiksimies ar starptautiski atzīto pianisti, 2010. gada Šopēna konkursa uzvarētāju Juliannu Avdejevu. Spilgtā trīsdesmitgadnieku paaudzes pianiste šovasar debitēja Zalcburgas festivālā un uzstājas ar tādiem ievērojamiem pasaules orķestriem, kā Londonas filharmonisko orķestri, Zviedrijas Karalisko filharmonijas orķestri un citiem. Kremerata Baltica festivāla atklāšanas koncertā viņa atskaņos ungāru dižākā klaviermūzikas virtuoza Franča Lista poētiski majestātisko “Pirmo klavierkoncertu Mibemolmažorā”.

Tibora Vargas starptautiskā junioru vijolnieku konkursa 2018. gada laureāts Arturs Trēlness un “Kremerata Baltica” atskaņos “Ziemu” no Antonio Vivaldi pasaulslavenā cikla “Gadalaiki”, kā arī viena no savas paaudzes ievērojamākajiem čehu pianistiem un komponistiem – Adama Skoumala (Adam Skoumal) “Variācijas par čigānu melodijas tēmu”.

“Kremerata Baltica” kamerorķestra virtuozais sniegums uzmirdzēs Bēla Bartoka (Béla Bartók) “Otrā stīgu kvarteta” orķestra versijas pārlikumā. Bēla Bartoka “Otrais stīgu kvartets” ir viņa kamermūzikas šedevrs ar rokmūzikas cienīgu ritmiku un apollonisku garu. Bartoks ģeniāli prata sakausēt ungāru mūziku ar modernajām kompozīcijas tehnikām, piešķirot arhaiskajam tautas mantojumam tādu vitalitāti un izteiksmības vārdnīcu, kas izdevies vien retajam komponistam.

Savukārt latviešu komponists Kristaps Pētersons īpaši šim festivālam ir radījis jaundarbu “Bartokālā etīde”, kas tapis, iedvesmojoties no Bēla Bartoka intervijas Ņujorkas Radio 1944. gada 2. jūlijā. Kristaps Pētersons par jaundarbu “Bartokāla etīde” saka: “Bēla Bartoks sniedza interviju Ņujorkas Publiskā radio raidījumam “Jautā komponistam un jaundarba pamatā ir šīs intervijas ieraksts. Ir sanācis tā, ka līdzīgi B. Bartokam Ungārijā viņa laikabiedrs Latvijā, folklorists un filologs Kārlis Straubergs, arī veica nozīmīgu pētījumu folklorā. Skaņdarbā dzirdams divu veidu akustiskais materiāls, kur pirmais vairāk akcentē laika, otrs – telpas kategoriju.”

Piedalās: Juliana Avdejeva /klavieres/, Kremerata Baltica kamerorķestris un Tibora Vargas starptautiskā junioru vijoļu konkursa 2018 uzvarētājs Arturs Trēlness 

Programmā:

I daļa

Kristaps Pētersons (1982)
’’Bartokāla etīde’’ kamerorķestrim un ierakstam (pirmatskaņojums)

Bēla Bartoks (Bela Bartok, 1881–1945)
Otrais stīgu kvartets (Andrāša Kellera orķestra pārlikuma pirmatskaņojums)
I. Moderato
II. Allegro molto capriccioso
III. Lento

II daļa

Antonio Vivaldi (Antonio Vivaldi, 1678–1741)
Ziema no koncertu cikla Gadalaiki
I. Allegro non molto
II. Largo
III. Allegro

Adams Skoumals (Adam Skoumal, 1969)
Variācijas par čigānu melodijas tēmu
Arturs Trēlness, vijole (Arthur Traelnes)

Francis Lists (Franz Liszt, 1811– 1886)
Pirmais klavierkoncerts Mibemolmažorā
Julianna Avdejeva un Kremerata Baltica

Kremerata Baltica festivāla vadlīnija šoreiz ir Austrumeiropas vējš – mūzikas gaiss ar latviešu, ungāru, čehu, ukraiņu un poļu komponistu skaņdarbiem. ’’Ungāru vēja’’ koncertā gaidāms Bēla Bartoka Otrā stīgu kvarteta orķestra versijas pārlikums, ko veicis ungāru vijolnieks, Concerto Budapest direkors Andraš Kellers. Bēla Bartoks ģeniāli prata sakausēt ungāru mūziku ar modernajām kompozīcijas tehnikām, piešķirot arhaiskajam tautas mantojumam tādu vitalitāti un izteiksmības vārdnīcu, kas izdevies vien retajam komponistam. Bartoka Otrais stīgu kvartets ir viņa kamermūzikas šedevrs ar rokmūzikas cienīgu ritmiku un apollonisku garu. Kristapam Pētersonam tapis intriģējošs jaundarbs, kura pamatā ir Bēlas Bartoka intervijas ieraksts Ņujorkas Publiskā Radio raidījumam/koncertam “Jautā komponistam”, apspēlējot laika un telpas akustiku ar Bartoka balsi laikmetīgā izklāstā. Un ungāru dižākā klaviermūzikas lauva Francis Lists būs pārstāvēts ar poētiski majestātisko Pirmo Klavierkoncertu, kur soliste būs 2010. gada Šopēna konkursa uzvarētāja Julianna Advejeva. Spilgta trīsdesmitgadnieku paaudzes pianiste, kura šovasar debitēja Zalcburgas festivālā un uzstājas ar ievērojamiem pasaules orķestriem, kā Londonas filharmonisko orķestri, Zviedrijas Karalisko filharmonijas orķestri un citiem.

Projekts tapis sadarbībā ar Latvenergo.

Projektu atbalsta: Valsts kultūrkapitāla fonds, Lexus, TVNET un radio SWH.