Ziemassvētku festivāls. Gregoriskie dziedājumi

Pk. 28. Decembris 2018 19:30

Mazā zāle

Piedalās: Diāna Jaunzeme-Portnaja (ērģeles), Senās mūzikas vokālā grupa Schola Cantorum Riga (vad. Guntars Prānis) 

Programma:

Žans ALĒNS (Jehan Alain, 1911-1940)
Postlūdija "Pour l'Office de Complies"

Processionale Rorate caeli
Himna Veni Redemptor gentium
Antifons Puer natus est

Luijs Klods DAKĒNS (Louis-Claude Daquin, 1694-1772)
Noel Etranger (Nr.18)

Antifona Gaudeamus omnes
Himna Veni, veni Emmanuel
Antifona Hodie Christus natus est un Magnificat ar ērģelēm

Samuels ŠEIDS (Samuel Scheidt, 1587-1654)
Magnificat Noni Toni (SSWV 148)

Antifona Gloria, laus et honor
Viduslaiku dziedājums O virgo
Himna Ave maris stella

Serdžio MILITELLO (Sergio Militello, 1968)
Florilegio Gregoriano on "Ave Maris Stella" (Nr.9)

Viduslaiku tropus Sanctus
Himna A solis ortu
Viduslaiku dziesma Res est admirabilis

Ežēns ŽIGŪ (Eugène Gigout, 1844-1925)
Rapsodija

PAR MĀKSLINIEKIEM:

"SCHOLA CANTORUM RIGA" 

Dibināta 1995. gadā kā īpašs ansamblis senās mūzikas, sevišķi gregoriskā korāļa, autentiskai interpretēšanai un ir attīstījusies par grupu ar ļoti plašu un daudzveidīgu repertuāru. Tās viens no galvenajiem mērķiem ir atskaņot mūziku augstā mākslinieciskā un profesionālā līmenī, kas atspoguļojas grupas daudzajos koncertos Latvijā un ārzemēs, kā arī regulāros ierakstos. Arī šodien „Schola Cantorum Riga” galvenokārt atskaņo viduslaiku mūziku un pievēršas mūsdienu latviešu komponistu darbu atskaņošanai.

Grupa regulāri piedalās Senās mūzikas festivālos un koncertos Latvijā un ārzemēs. Latvijā ir sniegti daudzi sakrālās mūzikas koncerti gan pilsētās, gan nelielās lauku baznīcās (Liepājā, Venstpilī, Jelgavā, Balvos, Tukumā, Sātos, Gārsenē, Skrundā, Cēsīs u.c.). Nereti koncerti tiek veikti koncertlekciju veidā, kur starp mūzikas skaņdarbiem grupas vadītājs Guntars Prānis stāsta klausītājiem par seno mūziku un sniedz komentārus par koncerytā dziedāto repertuāru.
Arī ārzemēs grupa ir baudījusi nedalītu klausītāju atzinību, ar koncertiem viesojoties Šveicē, Vācijā, Beļgijā (Gregorisko dziedājumu festivāls Vatū pilsētā), Polijā (Čenstohovas garīgās mūzikas festivālā „Gaude mater” 2005, 2007; Plockas garīgās mūzikas festivālā), Igaunijā u.c.

Grupa „Schola Cantorum Riga” sākotnēji ir izaugusi no gregorisko nedēļu tradīcijas Latvijā, kad nu jau daudzus gadus katru vasaru mazā lauku ciematā Āraiši kopā pulcējas ap 100 jaunu cilvēku, lai caur lūgšanām, vingrināšanos dziedāšanā un lekcijām piedzīvotu gregorisko dziedājumu dziļo spiritualiāti un estētisko skaistumu.
Šeit tad arī 1994.gadā satikās mūzikas studenti, kuri Gregorikas nedēlu Latvijā mākslinieciskā vadītāja Guntara Prāņa vadībā nolēma dibināt vokālo grupu, lai pievērstos regulārai gregoriskā korāļa un citu sakrālās kormūzikas repertuāru atskaņošanai augstā profesionālā līmenī.

GUNTARS PRĀNIS, mākslinieciskais vadītājs

Jāzepa Vītola Latvijas Mūzikas akadēmijas rektors profesors Guntars Prānis 2015. gadā ieguvis mākslas zinātņu doktora (Dr.art.) zinātnisko grādu par promocijas darbu “Rīgas misāles dziedājumi viduslaiku Eiropas gregorisko tradīciju kontekstā”.
Studējis seno mūziku Austrijā, Vācijā un Šveicē, īpaši pievēršoties viduslaiku mūzikai. Guntars Prānis ir daudzu publikāciju autors un pieprasīts lektors dažādos senās mūzikas kursos un konferencēs Latvijā un ārzemēs. Studējis pie nozīmīgākajiem gregoriskā korāla speciālistiem G.Joppiha, J.B.Gošla, A.Turko, F.Prasla. Starptautiskās Gregoriskā korāļa pētniecības asociācijas (AISCGre) biedrs.
Guntars Prānis ir senās mūzikas ansambļa "Schola Cantorum Riga" dibinātājs un vadītājs, ar ko veic aktīvu koncertdarbību Latvijā un ārzemēs (Austrija, Vācija, Beļģija, Norvēģija, Somija, Polija, Igaunija u.c.), kā arī ir ieskaņoti neskaitāmi mūzikas ierakstu albumi (par CD "Rīgas mesa" saņemta Latvijas Ierakstu gada balva). Par spilgtu koncertdarbību 2016. gadā ansamblis nominēts Latvijas Lielajai Mūzikas balvai.

Pasākuma organizators: Dzintaru koncertzāle