Ziemassvētku festivāls. Rīgas Doma zēnu koris un Raimonds Tiguls Ziemassvētkos

Pk. 27. Decembris 2019 19:30

Mazā zāle

Piedalās: Rīgas Doma zēnu koris, Raimonds Tiguls (taustiņinstrumenti, hangs), Andis Klučnieks (stabules), Rihards Lībietis (ģitāra), Roberts Rasa (basģitāra), Oskars Kalniņš (čells), Kristers Hartmanis (sitaminstrumenti), Diāna Bergmane (klavieres), diriģents Mārtiņš Klišāns

Programmā:

Valts Pūce Tik klusa un svēta (solo Olivers Veldre)
Raimonds Tiguls
- Lec, Saulīte
- Es piedzimu tāpat, kā citi
- Klusi čukst Dievs
- Mēness asras
- Ziemassvētku opuss
- Mēness skaita savas zvaigznes
- Moonlight sound design (solo Olivers Veldre)
- Dzeguze kūko (solo Emīls Dzenītis)
- Strēlnieka lūgšana (solo Elijs Rudovičs)
- Vīru vara
- Rīta un vakara dziesma
- Griezes dziesma (solo Emīls Dzenītis)
- Cerību jūra
- Mīlestības jūra
- Dod, Dieviņi
- Piparkūku sirsniņa

 

PAR MŪZIKU

Koncertā Rīgas Doma zēna koris diriģenta Mārtiņa Klišāna vadībā atskaņos Raimonda Tigula sacerētās dziesmas. Viņa mūzikā savdabīgi apvienojusies dvēseliski baltā latviskuma pasaules izjūta un meditatīvi laikmetīgs tvērums. Tajā dzirdamas ietekmes gan no minimālisma, tautas mūzikas pirmslāņiem un dabas vēsmām. Pastāvīgs Raimonda skatuves partneris ir hangs – uz 21. gadsimta sliekšņa Šveicē izgudrots instruments, kas Raimonda mūzikas atskaņojumiem piešķir īpaši meditatīvu un pārpasaulīgu noskaņu.

Koncertā skanēs komponista dziesmas, kas jau kļuvušas par hitiem klausītāju un dziedātāju vidū – ’’Dod, dieviņi’’, ’’Lec, saulīte’’, daļas no iespaidīgās oratorijas ’’Jūras dziesmas’’, dvēseliska skaistuma iekrāsotās kormūzikas miniatūras ’’Mēness skaita savas zvaigznes’’, ’’Griezes dziesma’’, atmosfēriskā kompozīcija ’’Moonlight sound design’’, kas tiek dziedāta jau daudzviet pasaulē un ir izskanējusi pat slavenajā Kārnegī zālē Ņujorkā, kā arī citas Raimonda Tigula dziesmas.

PAR MĀKSLINIEKIEM

RĪGAS DOMA ZĒNU KORIS (RDZK)

Dibināts 1950. gadā, Rīgas Doma zēnu koris Latvijas koru saimē ir viens no visaktīvāk koncertējošiem kolektīviem, kura devums ir novērtēts ar Lielo Mūzikas balvu – nopietnāko apbalvojumu mūzikā mūsu valstī. 2009. gadā RDZK tika vēlreiz nominēts šai godpilnajai balvai. Šoreiz – par J. S. Baha „Ziemassvētku Oratorijas” interpretāciju. Bet Artura Onegēra oratorijas “Žanna d’Arka uz sārta” uzvedums, ko rīkoja Valsts akadēmiskais koris “Latvija” , nominēts LMB Gada uzveduma kategorijā. Gada balvu par labāko mūzikas ierakstu RDZK jau saņēmis divreiz. Arī 2009. gadā zēnu koris bija izvirzīts mūzikas ierakstu balvai akadēmiskās mūzikas nominācijā par ierakstu J. S. Bahs „Choral motets and organ solo”, bet 2011. gadā – par ierakstu „Ave Maria”.

Vairāk nekā ceturtdaļgadsimtu RDZK vadīja Jānis Erenštreits, kura darbība saistīta ar nozīmīgu devumu Latvijas kultūrizglītībā - zēnu kora kustības veidošanu Latvijā, zēnu kora dziedāšanas tradīciju kopšanu un uzturēšanu, jauna izglītības modeļa - Rīgas Doma kora skolas (1994.) izveidošanu Latvijā.
Kopš 1998. gada kora diriģents un mākslinieciskais vadītājs ir Mārtiņš Klišāns. Patlaban koris piedalās vairākos Latvijas Nacionālās operas iestudējumos: Džakomo Pučīni operā „Toska”, Pētera Čaikovska operā „Pīķa dāma”, Žorža Bizē operā „Karmena”, arī 2013. gadā iestudētajā Bendžamina Britena bērnu operā „Mazais skursteņslauķis”.

Regulāri ir kora koncertceļojumi pa Japānu un Vāciju, tāpat kā dalība Starptautiskos festivālos, kormūzikas simpozijos: ASV, Itālijā, Francijā, Zviedrijā, Šveicē u.c.Līdzās sniegumam labdarības akcijās un priekšnesumiem daudzām Latvijā oficiālās vizītēs esošām amatpersonām (to vidū ASV, Somijas, Uzbekijas, Ukrainas un Turcijas prezidenti, Velsas princis Čārlzs, Apvienotās Karalistes karaliene Viņas Majestāte Elizabete II u.c.), regulāri notiek kora koncerti ne tikai visas Latvijas vadošajās koncertzālēs un baznīcās, bet arī daudzās jo daudzās pasaules valstīs. 2010. gadā koncertceļojuma laikā pa ASV koris uzstājās Baltajā namā un saņēma ASV prezidenta Baraka Obamas un viņa kundzes rokasspiedienus, pateicību par kora izcilo sniegumu un laba vēlējumus.

MĀRTIŅŠ KLIŠĀNS, diriģents

Beidzis E. Dārziņa speciālo mūzikas vidusskolu un Jāzepa Vītola Latvijas Mūzikas Akadēmijas kordiriģēšanas nodaļu pie prof. Imanta Kokara. Papildinājis vokālās iemaņas Štutgartes Baha Akadēmijā pie prof. Brjūsa Ābela (Bruce Abel). Dziedājis Rīgas Vokālajā Grupā un kamerkorī Ave Sol. Kā vokālists piedalījies vairāku baroka laika operu un oratoriju atskaņojumos, to vidū G. F. Hendeļa Mesijā, J. S. Baha Ziemassvētku oratorijā, H. Pērsela operās Feju karaliene un Didona un Enejs. Par pēdējo kopā ar radošo grupu saņēmis Lielo Mūzikas Balvu. 2009. gadā saņēmis Maģistra grādu Latvijas Mūzikas Akadēmijas diriģēšanas nodaļā. Strādā par lektoru JVLMA.

Darbojies kā Latvijas Universitātes jauktā kora Juventus, Starptautisko konkursu laureāta – kamerkora Sacrum un jauktā kora Beverīna diriģents. Ievēlēts par XXIV un XXV Vispārējo latviešu dziesmu svētku virsdiriģentu.

Kopš 1998.gada Mārtiņš Klišāns ir Rīgas Doma zēnu kora diriģents un mākslinieciskais vadītājs. Astoņpadsmit pēdējie RDZK CD ieraksti veikti M. Klišāna vadībā. Tieši M. Klišāna darbības laikā RDZK tiek piešķirta Lielā Mūzikas Balva, koris tiek tai nominēts vairākkārt, tāpat kā kora ieraksti tiek nominēti Gada ierakstu balvai.

 

Pasākuma organizators: Dzintaru koncertzāle SIA