Jūrmalas festivāls. Saullēkta koncerts pludmalē

Ot. 28. Jūlijs 2020 06:00

https://www.youtube.com/watch?v=QSbRgA74wtw&t=48s

Koncerta norises vieta: Dzintaru pludmale

Ieeja bez maksas.

Piedalās: Iveta Apkalna, ērģeles

Programmā:

Tjerī Eskēšs (Thierry Escaich, 1965)
’’Evocation II’’ no ’’Divām evokācijām’’ ērģelēm

Lionels Rouge (Lionel Rogg, 1936)
’’Divas apokalipses vīzijas’’:
’’Sieviete un pūķis’’
’’Debesu pilsēta’’

Leošs Janāčeks (Leoš Janáček, 1854–1928)
’’Postlūdija’’ no ’’Glagoliskās mesas’’

Johans Sebastiāns Bahs (Johann Sebastian Bach, 1685–1750)
Korālis ’’Nāc, saldā nāve’’ (’’Komm, süßer Tod’’, BWV 478, arr. V. Fox)

Ferencs Lists (Franz Liszt, 1811–1886)
’’Sēru gājiens’’ (’’Funérailles’’) no cikla ’’Poētiskās un reliģiozās harmonijas’’
(arr. L. Rogg)

Imants Zemzaris (1951)
’’Agri no rīta’’

Filips Glāss (Philip Glass, 1937)
Noslēgums no operas ’’Satyagraha’’ trešā cēliena

Šarls Marija Vidors (Charles Maria Widor, 1844–1937)
Tokāta no Piektās ērģeļu simfonijas op. 42

Jūrmalas festivālā jau otro gadu pēc kārtas pasaulslavenā ērģelniece Iveta Apkalna sniegs saullēkta koncertu jūras krastā. Neparastais notikums pagājušajā vasarā zem klajas debess vairākiem simtiem klausītāju sagādāja neizmirstamu mūzikas klausīšanās pieredzi, dabas skaņām saplūstot ar karaliskajām ērģeļu stabulēm un Ivetas Apkalnas brīnišķīgo ērģeļspēli.

Ideja sniegt koncertu pludmalē māksliniecei radās, vēloties mainīt priekštatu, ka ērģeļmūziku iespējams klausīties tikai baznīcā, kā arī iespēja vairāk satuvināties ar saviem klausītājiem. Iveta Apkalna ir slavena ar to, ka ar savu personību spējusi paplašināt ērgeļmūzikas horizontus. To pierāda arī saņemtās balvas – Iveta ir pirmā godalgotā ērģelniece, kas saņēmusi ’’Grammy’’ analogu klasiskajā mūzikā, prestižo “ECHO Klassik” kā labākā atskaņotājmāksliniece, tāpat viņas kontā ir sadarbības ar mūslaiku izcilākajiem komponistiem, diriģentiem un jau 15 izdoti albumi CD un DVD formātos.

Programmā veidota gandrīz kā gaismas celšanās un izaugšana no tumsas noslēpumainības. Skanēs mūslaiku ērgeļmūzikas milžu Tjerī Eskēša un Lionela Rouga skaņdarbi – majestātiskas vīzijas, virtuozs, elpu aizraujošs spožums un dievišķs spēks tur sastopas ar ērģeļu instrumenta iespaidīgajām iespējām. Turpretim Johana Sebastiāna Baha mierinošais korālis ’’Komm, süßer Tod’’ ieved garīgas vertikāles dimensijā. Programmā iekļauti arī vēlīnā romantisma opusi – ekspresīvā un grodās krāsās trieptā ’’Postlūdija’’ no Leoša Janāčeka ‘‘Glagoliskās mesas’’ un poētiskas reliģiozitātes apdvestais Ferenca Lista meistardarbs ’’Funérailles’’. Imants Zemzaris savā jaunības dienu miniatūrā ’’Agri no rīta’’ gleznojis rasas pilienus un saulītes parādīšanos rītausmas agrumā, bet apliecinoša dzīvības pulsācija izskanēs ar Filipa Glāsa un Šarla Marijas Vidora enerģētiski uzlādēto mūziku.

Iveta Apkalna tiek dēvēta par ērģeļu karalieni un uzskatīta par vienu no pasaules vadošajām solistēm – instrumentālistēm, kura regulāri koncertē ar pasaules ievērojamākajiem diriģentiem un orķestriem, kā arī ieskandina jaunas ērģeles daudzās koncertvietās. Viņas spēlē spēlē savienojas perfekta virtuozitāte, dziļa muzikalitāte un nevainojama stilu izpratne.
Iveta ir Hamburgas Elbas Filharmonijas Goda ērģelniece, piedalījusies šīs koncertzāles atklāšanas koncertos 2017. gada janvārī un līdzās regulāriem koncertiem šajā zālē ir arī tās ērģeļu programmu sastādītāja.

Viņa sniedz koncertus Eiropas, Āzijas un ASV slavenākajos koncertnamos un uzstājas ar vadošajiem simfoniskajiem orķestriem – Berlīnes filharmoniķiem, Bavārijas Radio simfonisko srķestri, Amsterdamas Karalisko ’’Concertgebouw’’ orķestri, Losandželosas filharmonisko orķestri, Romas Nacionalās akadēmijas ’’Santa Cecilia’’ orķestri, kamerorķestri ’’Kremerata Baltica’’ – un ievērojamākajiem diriģentiem, starp kuriem tādi vārdi kā Klaudio Abado, Mariss Jansons, sers Antonio Papano, Dimitrijs Kitajenko, Gustavo Dudamels, Kents Nagano, Mareks Janovskis, Simona Janga.
2003. gadā viņai piešķirta Latvijas Lielā mūzikas balva. Šo apbalvojumu Iveta atkārtoti saņēmusi 2018. gadā divās kategorijās – “Gada mūziķis” un “Gada koncerts” un 2020.gadā –“Gada koncerts”. Iveta ir arī iniciatore un mākslinieciskā vadītāja Starptautiskajam ērģeļmūzikas festivālam “ORGANismi”, kas kopš 2015. gada notiek viņas dzimtajā pilsētā Rēzeknē, Latgales vēstniecībā “Gors”.

Pasākuma organizators: Dzintaru koncertzāle SIA