XVIII Kremerata Baltica festivāls. Gidons Krēmers, Gija Kančeli un Pēteris Plakidis

Pk. 10. Septembris 2021 19:00

Mazā zāle

PIEDALĀS:

Gidons Krēmers, vijole
Madara Pētersone, vijole
Agnese Egliņa, klavieres
Andrejs Puškarevs, vibrofons
Kamerorķestris "Kremerata Baltica"
Diriģents Fuads Ibrahimovs

PROGRAMMĀ:

Viktors Kisins - In Memoriam Philippe Hirschhorn
Kristaps Pētersons - “Mūzika lielam ansamblim”
Gija Kančeli - Twilight
Lera Auerbaha - Serenade for a Melancholic Sea
Pēteris Plakidis - “Mūzika klavierēm, stīgām un timpāniem”

Apmeklējot pasākumu, jāuzrāda Covid-19 sertifikāts, kurš apliecina, ka apmeklētājs (tai skaitā bērns) ir pabeidzis pilnu vakcinācijas kursu pret Covid-19 vai pārslimojis Covid-19 pēdējo 6 mēnešu laikā. Sertifikātu iespējams lejuplādēt vietnē www.Covid19sertifikats.lv. Apmeklējot pasākumu, obligāti jāuzrāda personu apliecinošs dokuments, biļete un derīgs sertifikāts. Lūdzam uz pasākumu ierasties savlaicīgi.

‘‘Kremerata Baltica’’ festivālā Dzintaru koncertzālē šogad tiks atzīmēta orķestra 25 gadu un Gidona Krēmera 75 gadu jubileja. Dubultie svētki reizē būs kā viņu simtgades sezonas atklāšana.
10. septembra koncertā skanēs skaņdarbi no komponistiem, Gidona Krēmera un ‘‘Kremerata Baltica’’ muzikālajiem domubiedriem, kuriem bijusi nozīmīga loma orķestra radošajā dzīvē.

Par mūslaiku krievu komponista Viktora Kisina daiļradi teikts, kā tā apdzīvojot pasaules starp Alfrēdu Šnitki un Mortonu Feldmanu. ‘‘Kremerata Baltica’’ un Kisina sadarbība aizsākās 2001. gadā, un ir vainagojusies vairākos albumos, ko izdevusi prestižā ierakstu kompānija ECM. Viņa skaņdarbs ‘‘In Memoriam Philip Hirschhorn’’ ir veltījums izcilajam vijolniekam, pedagogam un Gidona Krēmera skolas laika draugam Filipam Hiršhornam.
Pirmatskaņojums ar nosaukumu ‘‘Serenāde melanholiskai jūrai’’ gaidāms no neparasti daudzpusīgās komponistes, pianistes un dzejnieces Ļeras Auerbahas, kuru Gidons Krēmers raksturojis kā ‘‘vienu no apdāvinātākajiem māksliniekiem, ko jebkad esmu sastapis. Viņas daiļrade ir patiesa un sirsnīga, arī inovatīva un drosmīga.’’
Komponists un kontrabasists Kristaps Pētersons ir arī ‘‘Kremerata Baltica’’ mūziķis. Viņa partitūras allaž ir izsmalcinātas koncepcijas ar noslēpumainības auru. Pētersona ‘‘Mūzika lielam ansamblim’’ komponēta īpaši ‘‘Kremerata Lettonica’’ mūziķiem un koncertā piedzīvos pirmo publisko atskaņojumu.
Klusuma un asaru mūzikas komponists Gija Kančeli bija ciešs līdzgaitnieks Gidona Krēmera mākslinieciskajos ceļos. Daudzus Kančeli opusus inspirējis tieši Gidons Krēmers, tai skaitā ‘‘Twilight’’ divām vijolēm, vibrafonam un stīgu orķestrim.
Pētera Plakida ‘‘Mūzika klavierēm, timpāniem un stīgām’’ pēc pirmatskaņojuma 1969. gadā guva plašu atzinību Padomju Savienībā, izpelnoties arī uzslavu no Dmitrija Šostakoviča. Skaņdarbs neapšaubāmi ir viens no latviešu mūzikas šedevriem, pārsteidzoši svaigs un oriģināls savā skanējumā.

Solisti līdzās Gidonam Krēmeram būs vijolniece Madara Pētersone, čelliste Magdalēna Ceple, pianiste Agnese Egliņa un sitaminstrumentālists Andrejs Puškarevs. Pie diriģenta pults stāsies Azerbaidžānas Valsts simfoniskā orķestra, Jauno Minhenes filharmoniķu un Baku kamerorķestra galvenais diriģents Fuads Ilbragimovs, kurš uzstājies ar ievērojamākajiem orķestriem Eiropā.

Pasākuma organizators: Dzintaru koncertzāle SIA